Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość". Wystawa i spotkanie autorskie

Data publikacji: 2018-10-24, Data modyfikacji: 2018-10-24
A A AWydrukDrukuj  
 
W piątek 19 października br. w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyło się uroczyste otwarcie wystawy autorstwa Piotra Wdowiaka pt. „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”, nad którą patronat objęli: Senat RP, Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wystawa wpisuje się w gminne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i została poświęcona w szczególności Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, prezentując jego życie w kontekście walki o przywrócenie i umocnienie polskiej państwowości. Ekspozycję, która została udostępniona zwiedzającym już w ubiegłą środę obejrzało kilkuset uczniów koneckich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Wystawie w dniu jej otwarcia towarzyszyły dwa spotkania autorskie z Piotrem Wdowiakiem byłym konsulem i I sekretarzem Ambasady RP w Wilnie oraz autorem kilku publikacji o dawnych Kresach. Pierwsza prelekcja pt. „Marszałek Ziuk i Pierwsi Niepodlegli” przeznaczona była dla koneckiej młodzieży, druga pt. „Dziedzictwo ideowe Marszałka na tle koncepcji Polaków na Litwie w przeddzień Niepodległości Orła i Pogoni” dla uczestników wernisażu, w którym udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, jego zastępcy Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Aktywni Jolanta Rydzewska, Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotr Salata oraz mieszkańcy naszego miasta.

Pełna treść wiadomości na: umkonskie.pl/?p=8105
umkonskie.pl, Źródło artykułu: umkonskie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat konecki - powiat w północno – zachodniej części  województwa świętokrzyskiego z siedzibą w mieście Końskie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fałków, Gowarczów, Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Smyków i Stąporków, zajmując powierzchnię 1139,72 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rzeki (Czara Konecka, Krasna, Radomka, Drzewiczka i Kamienna), rezerwaty przyrody (Piekiełko Szkuckie, Skałki Piekło i Gagaty Sołtysowskie), liczne pomniki przyrody, cztery szlaki turystyczne piesze oraz trzy szlaki rowerowe. Do zabytków zalicza sie: kuźnicę mechaniczną, Ruiny Zespołu Kaflarni i Papierni w Machorach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Zespół wielkopiecowy w Furmanowie, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, dwór murowany z 1850 roku w Skórnicach, zespół dworski w Korytkowie i w Giełzowie, zespół pałacowo – parkowy z roku ok. 1740 w Końskich, Giorgettę – neoklasycystyczną budowlę ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku, Oranżerię egipską z 1820 roku, Świątynię grecką z początku XIX wieku a także liczne kościoły, kapliczki czy cmentarze.

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle; coraz większe znaczenie dla gospodarki powiatu ogdrywa także agroturystyka.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK 42 i DK 74.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola