Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gminne Obchody Święta Niepodległości w Gowarczowie

Data publikacji: 2018-11-14, Data modyfikacji: 2018-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 
W gminie Gowarczów obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. App, Piotra i Pawła w Gowarczowie w intencji Ojczyzny. Mszę rozpoczęto w samo południe od wspólnego zaśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” Po mszy świętej uroczystości przeniosły się do Kamiennej Woli. Dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie – Elwira Sibiga powitała wszystkich zebranych m.in.  Przewodniczącego Rady Gminy Sławomira Stańczyka,Wójta Stanisław Pacochę, z-cę wójta Marzenę Dziewit, radnych, sołtysów, poczty sztandarowe z jednostek OSP w Gowarczowie oraz poszczególnych sołectw oraz Szkoły Podstawowej w Gowarczowie, harcerzy z Gowarczowa, księży: wikarego Adama Głuszka z parafii z Gowarczowa i Adama Kaszubę – proboszcza parafii w Petrykozach  oraz przybyłych gości i mieszkańców.  Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego wójt w przemówieniu odniósł się do postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego a następnie zebrani przeszli pod okolicznościową tablicę. Po odsłonięciu i poświęceniu pod tablicą przedstawiciele Gminy złożyli okolicznościowy wieniec. Widnieje na niej napis: „Mieszkańcy byłej gminy Stużno z siedzibą w Kamiennej Woli wybudowali tu w latach 30-tych obelisk poświęcony Józefowi Piłsudskiemu – twórcy niepodległego państwa Polskiego. Z braku konserwacji uległ on zniszczeniu. Tablicę pamiątkową ufundowali w 100-lecie odzyskania niepodległości Wójt Gminy i Mieszkańcy Kamiennej Woli. Dn.11.11.2018r”. Kolejny etap uroczystości odbył się w świetlicy. Licznie zebrana społeczność wypełniła salę po brzegi. Krótki program artystyczny przedstawili dzieci i młodzież (wspomnienie o Marszałku zaśpiewał zespół wokalny w składzie: Klara Brzezińska, Michalina Dróżdż, Dominika Fąfara oraz Jan Banasik a o pieśń o niepodległości solistka Weronika Kaniowska; wstępy do utworów odczytał przedstawiciel młodzieży Wojciech Juszyński). Następnie głos zabrał gość specjalny – były mieszkaniec wsi Kamienna Wola podpułkownik mgr Wojska Polskiego w stanie spoczynku Stefan Śmietana. Pan Stefan bardzo obszernie i ciekawie przedstawił historię miejscowości opierając się na informacjach zebranych przez lata z publikacji, przekładów ustnych oraz własnych wspomnień. Uzupełnieniem wystąpienia była wystawa archiwalnych fotografii dotyczących Kamiennej Woli udostępnionych przez mieszkańców oraz z archiwów Szkoły Podstawowej w Gowarczowie oddział Filialny w Kamiennej Woli. Zebrani chętnie przeglądali też kronikę szkoły, w której znajdują się zdjęcia i informacje od początków istnienie szkoły czyli z lat 20-tych ubiegłego wieku do połowy lat 80-tych. Uroczystości 11 listopada to część Gminnych Obchodów Święta Niepodległości w Gowarczowie. Już dziś serdecznie zapraszamy na koncert połączony z wystawą i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych na przełomie listopada i grudnia w hali sportowej SP w Gowarczowie. [See image gallery at gowarczow.pl]

Pełna treść wiadomości na: gowarczow.pl/?p=6537
gowarczow.pl, Źródło artykułu: gowarczow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat konecki - powiat w północno – zachodniej części  województwa świętokrzyskiego z siedzibą w mieście Końskie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fałków, Gowarczów, Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Smyków i Stąporków, zajmując powierzchnię 1139,72 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rzeki (Czara Konecka, Krasna, Radomka, Drzewiczka i Kamienna), rezerwaty przyrody (Piekiełko Szkuckie, Skałki Piekło i Gagaty Sołtysowskie), liczne pomniki przyrody, cztery szlaki turystyczne piesze oraz trzy szlaki rowerowe. Do zabytków zalicza sie: kuźnicę mechaniczną, Ruiny Zespołu Kaflarni i Papierni w Machorach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Zespół wielkopiecowy w Furmanowie, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, dwór murowany z 1850 roku w Skórnicach, zespół dworski w Korytkowie i w Giełzowie, zespół pałacowo – parkowy z roku ok. 1740 w Końskich, Giorgettę – neoklasycystyczną budowlę ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku, Oranżerię egipską z 1820 roku, Świątynię grecką z początku XIX wieku a także liczne kościoły, kapliczki czy cmentarze.

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle; coraz większe znaczenie dla gospodarki powiatu ogdrywa także agroturystyka.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK 42 i DK 74.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola