Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Komitet humanistów: projekt reform uczelni zawiera elementy katastrofalne

Data publikacji: 2017-10-19, Data modyfikacji: 2017-10-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Komitet humanistów: projekt reform uczelni zawiera elementy katastrofalne
Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej krytykuje część propozycji zawartych w projekcie reform uczelni, przygotowanym przez resort nauki. Humaniści m.in. zwracają uwagę, że społeczność uczelni straci kontrolę nad rektorami, a minister nauki zyska możliwość likwidacji kierunków studiów.

W środę przed resortem nauki Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP) przedstawił swoje uwagi do proponowanych przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina reform uczelni. Przedstawiciele KKHP zaprezentowali też "Pakiet demokratyczny dla uczelni" - swoje propozycje, które powinny znaleźć się w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Ustawie 2.0, nazywanej też Konstytucją dla nauki.

"Ta ustawa zawiera elementy katastrofalne" - ocenił w środę Aleksander Temkin z KKHP, członek Narodowej Rady Rozwoju działającej przy prezydencie RP. Według niego projekt to "nieciekawy deal między rektorami a Gowinem, który spacyfikuje politycznie uczelnie". Zwracał uwagę, że ustawa daje rektorom do ręki "niesłychane narzędzia". Jego zdaniem "obywatele uczelni stracą kontrolę nad własnym losem i stracą możliwość kontroli nad rektorami".

Temkin krytykował też m.in. rozwiązania dotyczące rad uczelni. "One w tej formule są nie do zaakceptowania". Wyraził obawę, że w radach uczelni zasiadać będą "koledzy rektorów i koledzy ministra". Mówił też o wysokim koszcie funkcjonowania tych organów.

Dr Mateusz Piotrowski z KKHP i University of Nottingham zwrócił z kolei uwagę na inny problem. "Ta reforma zniszczy uczelnie regionalne, zniszczy możliwość rozwoju całych regionów, utrudni dostęp do nauki i szkolnictwa wyższego klasie średniej z tych regionów" - ocenił.

Piotrowski zapytany o to, czy cały projekt powinien zostać odrzucony, odparł, że KKHP nie postuluje "wyrzucenia całej ustawy do kosza". "Tam są przepisy, które chwalimy, np. przepisy dotyczące stypendiów dla doktorantów. Natomiast nie jest tak, że dobre przepisy równoważą te przepisy, które są fatalne" - podkreślił. Według niego z ustawy powinien zniknąć np. zapis, który - jak ocenił - pozwala ministrowi "dowolnie likwidować całe kierunki, jeśli nagle one z powodów politycznych się one ministrowi przestaną podobać".

Jeden z artykułów projektu ustawy przewiduje bowiem, że minister może cofnąć pozwolenie na utworzenie kierunku studiów, jeżeli - jak zapisano w projekcie- "kształcenie na danym kierunku studiów przestało odpowiadać lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym". "Co zamiast tego ministerialno-rektorskiego folwarku, która ustawa projektuje?" - pytał Piotrowski. I odpowiedział: "Po pierwsze przejrzystość, po drugie odpowiedzialność, a po trzecie demokratyzacja".

Podsumował, że wśród propozycji, które KKHP zawarło w "Pakiecie demokratycznym dla uczelni" znalazły się trzy istotne rozwiązania. Pierwsze z nich to transparentność finansowa uczelni. "Afery z udziałem bonzów naukowych muszą się skończyć. A żeby to się stało, potrzebne są informacje o wydatkach, publicznie dostępne na stronach uczelni" - zaznaczył Piotrowski.

KKHP domaga się też przejrzystości w procedurach konkursu na rektora uczelni. "Postulujemy, żeby co najmniej cztery miesiące przed wyborami kandydat na rektora musiał ogłosić swój program, przedyskutować go ze wspólnotą akademicką" - poinformował Piotrowski. Komitet chce też, żeby co roku rektor przedstawiał przed społecznością uczelni rozliczenie z realizacji tego programu.

Trzecim ważnym elementem, o który zabiega KKHP, jest to, by więcej władzy trafiło do społeczności akademickiej. KKHP proponuje, by część budżetu uczelni mogła być przeznaczona do "obywatelskiego zagospodarowania" - na wzór budżetu partycypacyjnego w budżecie miast.

Temkin poinformował, że KKHP przygotowało szczegółowe uwagi do projektu ustawy i przekaże je MNiSW.

Formalny etap zgłaszania uwag do projektu ustawy trwa do 19 października. Następnie przez kolejne dwa miesiące, wspólnie ze środowiskiem akademickim, ministerstwo będzie się zastanawiać, które z tych uwag uwzględnić. Resort nauki chce, by ustawa zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r.

Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce Jarosław Gowin przedstawił 19 września podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

(PAP) autor: Ludwika Tomala edytor: Agnieszka Tkacz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat konecki - powiat w północno – zachodniej części  województwa świętokrzyskiego z siedzibą w mieście Końskie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fałków, Gowarczów, Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Smyków i Stąporków, zajmując powierzchnię 1139,72 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rzeki (Czara Konecka, Krasna, Radomka, Drzewiczka i Kamienna), rezerwaty przyrody (Piekiełko Szkuckie, Skałki Piekło i Gagaty Sołtysowskie), liczne pomniki przyrody, cztery szlaki turystyczne piesze oraz trzy szlaki rowerowe. Do zabytków zalicza sie: kuźnicę mechaniczną, Ruiny Zespołu Kaflarni i Papierni w Machorach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Zespół wielkopiecowy w Furmanowie, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, dwór murowany z 1850 roku w Skórnicach, zespół dworski w Korytkowie i w Giełzowie, zespół pałacowo – parkowy z roku ok. 1740 w Końskich, Giorgettę – neoklasycystyczną budowlę ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku, Oranżerię egipską z 1820 roku, Świątynię grecką z początku XIX wieku a także liczne kościoły, kapliczki czy cmentarze.

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle; coraz większe znaczenie dla gospodarki powiatu ogdrywa także agroturystyka.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK 42 i DK 74.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola