Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Maleniecka Noc Odkrywców Spotkania z wynalazkami (16/17 maja 2015)

Data publikacji: 2015-05-11, Data modyfikacji: 2016-09-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Maleniecka Noc Odkrywców Spotkania z wynalazkami (16/17 maja 2015)

W najbliższą sobotę 16 maja br. (godz. 17.00) Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej”, Uniwersytet Dziecięcy Jana Kochanowskiego w Kielcach, Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zapraszają na cykl imprez popularno-naukowych organizowanych w ramach „Europejskiej Nocy Muzeów”.

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu (www.maleniec.pl), położony na terenie powiatu koneckiego, to jeden z dwóch tak dobrze zachowanych na świecie kompleksów przemysłowych, związanych z produkcją łopat i gwoździ, bez których trudno wyobrazić sobie rozwój XIX-wiecznego szkutnictwa i budownictwa. Na terenie kompleksu podziwiać można największe, drewniane koło wodne w Polsce oraz najdłuższy wał napędowy, zasilający w energię kilkadziesiąt ponad 150-letnich maszyn i urządzeń przemysłowych. Są one przykładem niezwykłej innowacyjności i pomysłowości dawnych mistrzów metalurgii. Niektóre z tych urządzeń i maszyn ponownie zostaną uruchomione w trakcie przypadającej z 16 na 17 maja br. „Europejskiej Nocy Muzeów”, w ramach której na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu zorganizowany zostanie cyklu imprez plenerowych pn. „Maleniecka Noc Odkrywców: spotkania z wynalazkami”. Ich celem jest popularyzacja polskich osiągnięć naukowych i nieznanych polskich wynalazków. W trakcie licznych pokazów i prezentacji zaprezentowana zostanie m.in. najnowocześniejsza na świecie kamizelka kuloodporna, opracowana przez Wojskowy Instytut Technicznego Uzbrojenia, Politechnikę Warszawską oraz Instytut Technologii Bezpieczeństwa „Moratex” w Łodzi. Jest to swoista „kamizelka w płynie”, która wykorzystuje właściwości specjalnej cieczy, która błyskawicznie twardnieje pod wpływem silnego uderzenia. Zespół pracowników i studentów Politechniki Świętokrzyskiej zaprezentuje m.in. łazika marsjańskiego zaś pan Marcin Drabik z Zakładu Astrofizyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach opowie o polskich badaniach przestrzeni kosmicznej. O godzinie. 21.00 pracę rozpocznie mobilne planetarium, w którym wyświetlane będą bezpłatnie interaktywne seanse pt. „Egzotyczny Wszechświat”, „Słońce i jego rodzina”, „Saturn Władca Pierścieni”, „Poznajemy niebo”. W zaciemnionych miejscach rozstawione będą teleskopy oraz przyrządy astronomiczne, za pomocą których możliwe będzie śledzenie zjawisk astronomicznych zachodzących na majowym niebie. W tle rozbrzmiewać będzie muzyka elektroniczna, połączona z pokazami świetlnych iluminacji.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rektor Politechniki Śląskiej, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Starosta Konecki oraz Wójt Gminy Ruda Maleniecka. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje „Echo Dnia” oraz „Tygodnik Konecki”.
Do udziału w „Malenieckiej Nocy Odkrywców” zapraszają jego współorganizatorzy:
Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej”
Uniwersytet Dziecięcy Jana Kochanowskiego w Kielcach
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny!
Więcej informacji na: www.maleniec.pl, www.facebook.com/events/1656043814625473/

Wydarzenie współfinansowane ze środków Województwa Świętokrzyskiego w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Maleniecka Noc Odkrywców: spotkania z wynalazkami”

dcz, Źródło artykułu: www.maleniec.pl, Autor zdjęć: dcz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat konecki - powiat w północno – zachodniej części  województwa świętokrzyskiego z siedzibą w mieście Końskie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fałków, Gowarczów, Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Smyków i Stąporków, zajmując powierzchnię 1139,72 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rzeki (Czara Konecka, Krasna, Radomka, Drzewiczka i Kamienna), rezerwaty przyrody (Piekiełko Szkuckie, Skałki Piekło i Gagaty Sołtysowskie), liczne pomniki przyrody, cztery szlaki turystyczne piesze oraz trzy szlaki rowerowe. Do zabytków zalicza sie: kuźnicę mechaniczną, Ruiny Zespołu Kaflarni i Papierni w Machorach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Zespół wielkopiecowy w Furmanowie, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, dwór murowany z 1850 roku w Skórnicach, zespół dworski w Korytkowie i w Giełzowie, zespół pałacowo – parkowy z roku ok. 1740 w Końskich, Giorgettę – neoklasycystyczną budowlę ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku, Oranżerię egipską z 1820 roku, Świątynię grecką z początku XIX wieku a także liczne kościoły, kapliczki czy cmentarze.

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle; coraz większe znaczenie dla gospodarki powiatu ogdrywa także agroturystyka.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK 42 i DK 74.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola