Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uroczysta msza w intencji wysiedlonych

Data publikacji: 2018-09-06, Data modyfikacji: 2018-09-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Tradycyjnie w ostania niedzielę sierpnia odbyła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców wysiedlonych z początkiem lat 50-tych ubiegłego wieku z okolicznych miejscowości. Niesprzyjająca aura sprawiła, że wyjątkowo mszę odprawiono w kościele parafialnym w Gowarczowie, a nie jak zazwyczaj w formie mszy polowej w Ludwinowie. W mszy, której przewodniczył ksiądz wikary Adam Głuszek uczestniczyli wysiedleńcy, ich rodziny oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. O konieczności utrwalania pamięci o tych wydarzeniach mowa była zarówno w homilii, jak i podczas krótkich przemówień Pana Henryka Pargiełły – inicjatora corocznych spotkań oraz Wójta Gminy Gowarczów – Stanisława Pacochy. Włodarz Gowarczowa dziękował za kultywowanie i archiwizowanie wspomnień tej trudnej i wstrząsającej historii regionu.

Pełna treść wiadomości na: gowarczow.pl/?p=6167
gowarczow.pl, Źródło artykułu: gowarczow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat konecki - powiat w północno – zachodniej części  województwa świętokrzyskiego z siedzibą w mieście Końskie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fałków, Gowarczów, Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Smyków i Stąporków, zajmując powierzchnię 1139,72 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rzeki (Czara Konecka, Krasna, Radomka, Drzewiczka i Kamienna), rezerwaty przyrody (Piekiełko Szkuckie, Skałki Piekło i Gagaty Sołtysowskie), liczne pomniki przyrody, cztery szlaki turystyczne piesze oraz trzy szlaki rowerowe. Do zabytków zalicza sie: kuźnicę mechaniczną, Ruiny Zespołu Kaflarni i Papierni w Machorach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Zespół wielkopiecowy w Furmanowie, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, dwór murowany z 1850 roku w Skórnicach, zespół dworski w Korytkowie i w Giełzowie, zespół pałacowo – parkowy z roku ok. 1740 w Końskich, Giorgettę – neoklasycystyczną budowlę ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku, Oranżerię egipską z 1820 roku, Świątynię grecką z początku XIX wieku a także liczne kościoły, kapliczki czy cmentarze.

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle; coraz większe znaczenie dla gospodarki powiatu ogdrywa także agroturystyka.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK 42 i DK 74.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola