Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Już 150 interwencji w powiecie koneckim związanych z owadami

Data publikacji: 2018-08-08, Data modyfikacji: 2018-08-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Od początku lata strażacy JRG Końskie oraz większość jednostek OSP interweniowały już ponad 150 razy przy usuwaniu gniazd owadów, których jad może być niebezpieczny dla człowieka. Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, zwykle użądlenie, mimo że jest bolesne nie jest groźne. Kończy się na zaczerwienieniu i lekkiej opuchliźnie. Jednak w skrajnych przypadkach użądlenia pszczoły, osy, czy szerszenia, mogą spowodować wstrząs anafilaktyczny. Inspektorzy zwracają uwagę, że szczególnie niebezpieczne są osy. Zabicie jednego owada zazwyczaj powoduję atak pozostałych. Dzieje się tak dlatego, że w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną prowokującą inne osy do ataku. Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia  Gdy już dojdzie do użądlenia, a osoba uczulona nie ma leków, powinna otrzymać wapno. Następnie należy przyłożyć zimny okład z lodu oraz jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Należy pamiętać, że u osoby z alergią skutki użądlenia mogą być natychmiastowe, dosłownie po paru minutach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i zatrzymania akcji serca. Osoby silnie uczulone powinny mieć w pobliżu ampułko-strzykawkę z adrenaliną, którą stosuje się doraźnie domięśniowo w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych, wywołanych, np. przez ukąszenia i użądlenia owadów. Ale uwagą: środek należy przechowywać w lodówce lub w temperaturze poniżej 25 st. Celsjusza. W innym wypadku środek traci swoje właściwości. R a d aŻądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać – silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów. Źródło: gis.gov.pl

Pełna treść wiadomości na: konskie.straz.kielce.pl/informacje/dzialania-ratownicze-i-cwiczenia/1134-juz-150-interwencji-w-powiecie-koneckim-zwiazanych-z-owadami
konskie.straz.kielce.pl, Źródło artykułu: konskie.straz.kielce.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat konecki - powiat w północno – zachodniej części  województwa świętokrzyskiego z siedzibą w mieście Końskie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fałków, Gowarczów, Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Smyków i Stąporków, zajmując powierzchnię 1139,72 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rzeki (Czara Konecka, Krasna, Radomka, Drzewiczka i Kamienna), rezerwaty przyrody (Piekiełko Szkuckie, Skałki Piekło i Gagaty Sołtysowskie), liczne pomniki przyrody, cztery szlaki turystyczne piesze oraz trzy szlaki rowerowe. Do zabytków zalicza sie: kuźnicę mechaniczną, Ruiny Zespołu Kaflarni i Papierni w Machorach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Zespół wielkopiecowy w Furmanowie, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, dwór murowany z 1850 roku w Skórnicach, zespół dworski w Korytkowie i w Giełzowie, zespół pałacowo – parkowy z roku ok. 1740 w Końskich, Giorgettę – neoklasycystyczną budowlę ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku, Oranżerię egipską z 1820 roku, Świątynię grecką z początku XIX wieku a także liczne kościoły, kapliczki czy cmentarze.

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle; coraz większe znaczenie dla gospodarki powiatu ogdrywa także agroturystyka.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK 42 i DK 74.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola