Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Krajoznawcza wycieczka młodzieży z historią i militariami w tle

Data publikacji: 2018-10-31, Data modyfikacji: 2018-11-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Grupa młodzieży z gowarczowskiej Świetlicy Środowiskowej wraz z wychowawczynią Teresą  Boba oraz dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Elwirą Sibiga zwiedzili w piątek ciekawe miejsca w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Pierwszym punktem programu była wizyta w lotniczej jednostce wojskowej w Nowym Glinniku. Każdy chętny miał możliwość zasiąść za sterami wielozadaniowego śmigłowca W-3W wykorzystywanych m.in. do zadań transportowych, osłonowych czy operacji sanitarnych. Młodzież poznała też specyfikę wojskowej lotniskowej straży pożarnej, a także tajniki zawodu kontrolera ruchu lotniczego w wieży kontroli lotów, który jest odpowiedzialny za regulowanie ruchu lotniczego na terenie zarówno samego lotniska, jak i w przestrzeni powietrznej w jego bezpośrednim otoczeniu. Kolejnym elementem wycieczki była wizyta w bunkrze kolejowym w miejscowości Konewka. Bunkier ten powstał na przełomie 1940/41 roku, ma 380 metrów i jest kompleksem żelbetowych schronów mogących pomieścić cały skład pociągu sztabowego, który powstał na zlecenie Hitlera. Obiekt posiada ciekawą historię i pokaźny zbiór militariów. Z nie mniejszym zainteresowaniem uczestnicy przemierzyli podziemną trasę turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Jest to unikatowa w skali kraju atrakcja powstała w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Niedługa, bo 160 metrowa trasa, odkrywa niezwykły labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk, miejscowe legendy oraz wiekową historię. Na zakończenie wyprawy uczestnicy przyglądali się wspaniałemu zjawisku krasowemu jakim są wywierzyska z pulsującymi gejzerami z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Wywierzyska znajdują się w rezerwacie przyrody Niebieskie Źródła położonego w dolinie Pilicy. [See image gallery at gowarczow.pl]

Pełna treść wiadomości na: gowarczow.pl/?p=6371
gowarczow.pl, Źródło artykułu: gowarczow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat konecki - powiat w północno – zachodniej części  województwa świętokrzyskiego z siedzibą w mieście Końskie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fałków, Gowarczów, Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Smyków i Stąporków, zajmując powierzchnię 1139,72 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rzeki (Czara Konecka, Krasna, Radomka, Drzewiczka i Kamienna), rezerwaty przyrody (Piekiełko Szkuckie, Skałki Piekło i Gagaty Sołtysowskie), liczne pomniki przyrody, cztery szlaki turystyczne piesze oraz trzy szlaki rowerowe. Do zabytków zalicza sie: kuźnicę mechaniczną, Ruiny Zespołu Kaflarni i Papierni w Machorach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Zespół wielkopiecowy w Furmanowie, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, dwór murowany z 1850 roku w Skórnicach, zespół dworski w Korytkowie i w Giełzowie, zespół pałacowo – parkowy z roku ok. 1740 w Końskich, Giorgettę – neoklasycystyczną budowlę ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku, Oranżerię egipską z 1820 roku, Świątynię grecką z początku XIX wieku a także liczne kościoły, kapliczki czy cmentarze.

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle; coraz większe znaczenie dla gospodarki powiatu ogdrywa także agroturystyka.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK 42 i DK 74.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola