Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej i zakopanie "Kapsuły Niepodległości"

Data publikacji: 2018-12-18, Data modyfikacji: 2018-12-18
A A AWydrukDrukuj  
 
W piątek 14 grudnia 2018 r. w Końskich odbyły się niezwykłe wydarzenia mające upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. U zbiegu ulic 16 Stycznia oraz Pocztowej zakopano „Kapsułę Niepodległości” oraz odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Władysława Beliny Prażmowskiego i jego podkomendnych z 1 Szwadronu Ułanów 1 Pułku Legionów Polskich, którzy 6 września 1914 r. na ulicach Końskich stoczyli walkę z wojskami rosyjskimi oraz Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy 9 września 1914 r. wkroczyli do miasta. Licznie przybyłych mieszkańców naszego miasta, samorządowców oraz przedstawicieli społeczności szkolnej powitał Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie. Następnie wraz ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” oraz śpiewkę oddziału Beliny. Postać Beliny Prażmowskiego przybliżył zgromadzonym Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – mówiąc: „Jest to jedna z kluczowych postaci obozu piłsudczykowskiego. Jeden z żołnierzy, którzy dla idei legionowej, idei niepodległościowej są wręcz symbolami. Dlatego warto odwołać się do pamięci zbiorowej naszych przodków, którzy w latach 30-tych wnieśli petycję do Rady Miejskiej aby tę potyczkę z 1914 roku upamiętnić specjalną tablicą przywołującą wydarzenie, które zapoczątkowało konecką drogę do niepodległości. Dzisiaj tamtą inicjatywę, upamiętnienie potyczki pierwszych oddziałów przyszłych Legionów Polskich na ulicach Końskich chcemy wcielić w życie i dlatego ta tablica, której tekst wzorowany jest na pierwotnej propozycji w miejscu, gdzie do potyczki doszło. Tutaj ułani Beliny Prażmowskiego weszli do miasta, tu doszło do strącenia symbolu władzy okupacyjnej – popiersia cara Aleksandra. Tę tablicę dzisiaj odsłaniamy i fundujemy.” Odsłonięciu tablicy towarzyszyło zakopanie „Kapsuły Niepodległości”, w której znalazły się między innymi: pamiątkowe wydanie „Tygodnika Koneckiego”, liczne przedmioty przybliżające współczesny region konecki oraz list do przyszłych pokoleń podpisany przez uczestników uroczystości. Jej otwarcie ma nastąpić w dniu 14 grudnia 2068 r., w 150. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pomysłodawcą tego oryginalnego przedsięwzięcia, zorganizowanego przy udziale i wsparciu burmistrza Krzysztofa Obratańskiego był „Tygodnik Konecki”, a jego idee przybliżyli Jarosław Babicki oraz Wojciech Purtak przedstawiciele Tygodnika Koneckiego.

Pełna treść wiadomości na: umkonskie.pl/?p=8619
umkonskie.pl, Źródło artykułu: umkonskie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat konecki - powiat w północno – zachodniej części  województwa świętokrzyskiego z siedzibą w mieście Końskie. W skład powiatu wchodzą gminy: Fałków, Gowarczów, Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Smyków i Stąporków, zajmując powierzchnię 1139,72 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: rzeki (Czara Konecka, Krasna, Radomka, Drzewiczka i Kamienna), rezerwaty przyrody (Piekiełko Szkuckie, Skałki Piekło i Gagaty Sołtysowskie), liczne pomniki przyrody, cztery szlaki turystyczne piesze oraz trzy szlaki rowerowe. Do zabytków zalicza sie: kuźnicę mechaniczną, Ruiny Zespołu Kaflarni i Papierni w Machorach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Zespół wielkopiecowy w Furmanowie, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, dwór murowany z 1850 roku w Skórnicach, zespół dworski w Korytkowie i w Giełzowie, zespół pałacowo – parkowy z roku ok. 1740 w Końskich, Giorgettę – neoklasycystyczną budowlę ogrodową z przełomu XVIII i XIX wieku, Oranżerię egipską z 1820 roku, Świątynię grecką z początku XIX wieku a także liczne kościoły, kapliczki czy cmentarze.

  Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie i przemyśle; coraz większe znaczenie dla gospodarki powiatu ogdrywa także agroturystyka.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe: DK 42 i DK 74.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola